LAZER LIPOSUCTION

LAZER LIPOSUCTION
LAZER LIPOSUCTION

LAZER LIPOSUCTION

Liposuction Nedir?

Liposuction, bölgesel olarak birikmiş yağların kanül denilen tüplerle, negatif basınç yardımı ile alınması işlemidir.

Liposuction Operasyonu Kaç Çesittir, Tipleri Nelerdir?

Liposuction operasyonu 4 ana yöntemle yapılır. Bunlar:

a- Klasik Liposuction 
b- Lazer Yardımlı Liposuction
c- Ultrason Yardımlı Liposuction (VASER)
d- Radyofrekans Yardımlı Liposuction’dır.

Liposuction Operasyonu için Uygun Hastalar Kimlerdir?

Bu operasyon için en uygun hastalar, boy/kilo oranı ideale yakın ve bölgesel fazlalığı olan hastalardır. Uygun hasta olup olmadığınızı plastik cerrahınızla yaptığınız görüşme sonrasında doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.

Liposuction Operasyonu ile Kaç Kilo Zayıflanabilir?

Hiçbir liposuction operasyonu zayıflama amaçlı yapılamaz. Liposuction bir vücut kontür düzeltme operasyonudur. Operasyon sonrasında hedef zayıflama değil incelmedir.

Liposuction Operasyonu Hangi Şartlar Altında Yapılmalıdır?

Liposuction operasyonu sadece ve sadece tam donanımlı hastanede yapılmalıdır. Bu tercih hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.

Liposuction Operasyonu Ne Tip Anestezi Yöntemiyle Yapılabilir?

Yapılacak alan ve alınacak yağ miktarına göre Genel, Lokal ya da Lokal+Sedasyon Anestezisi altında yapılabilir. Şayet tek bir alan ve az bir miktar liposuction yapılacaksa sadece lokal anestezi yeterlidir. Çok alan ve fazla miktarlı liposuctionlarda hastanın sağlığı açısından genel anestezi daha uygun olur. Anestezi tipine doktorunuz ve operasyonu olacağınız hastanedeki anestezi uzmanıyla beraber karar vermelisiniz.

Liposuction Operasyonu Sonrası Sosyal Hayata ve İş Hayatına Dönüş Ne Zamandır, İyileşme Süreci Nasıldır?

Genelde operasyon sonrası sosyal hayata ve iş hayatına dönüş süresi 3-5 günü bulabilir. Morluk, şişlik, ağrı ilk hafta fazla olup sonrasında hızla azalır. Lazer Yardımlı Liposuction’da korse kullanımı 15 gün iken, diğer liposuction yöntemlerinde korse kullanım süresi 1 ayı geçebilir. 1 ayın sonunda şekil %70 oranında oturur, vücut şeklinizin tam oturması ise 6 ayı bulabilir. Bu süre bütün ameliyatlarda aynıdır.

Lazer Lipoliz ile Lazer Yardımlı Liposuction Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

Lazer Lipoliz yönteminde yağlar lazer ile parçalanır ama dışarı alınmaz. Yağların vücudunuzdan zamanla atılması beklenir. Lazer Lipoliz sadece küçük alanlarda ve az miktarda yağ eritilmesi hedeflenen hastalarda uygundur. Lazer Yardımlı Liposucton’da ise yağlar lazer ile parçalanarak aspiratör yardımıyla vücuttan alınır ve hedeflenen şekil operasyon sırasında görülür.

Liposuction Sonrasında Vücutta Dalgalanma ve Sarkmanın Olmaması için Ne Yapılmalıdır?

Liposuction operasyonu sonrasında en korkulan şey operasyon alanlarında dalgalanma ve sarkma gibi şekil bozukluğudur. Bütün liposuction yöntemleri içinde cildin kalitesini arttırdığı ispatlanmış ve cildi sıkılaştıran tek yöntem Lazer Yardımlı Liposuction’dur.

Liposuction Sonrasında Yağ Hücreleri Başka Alanlara Yürür mü?

Vücudumuzdaki yağ hücre sayısı sabittir. Kilo alındığında ise yağ hücresi genişler. Liposuction yapılan alanda yağ hücre sayısı azalır. Şayet hasta liposuctiondan sonra fazla kilo alırsa, operasyon yapılan alanda daha az yağ hücresi kaldığı için diğer alanlar daha şiş görülür. Bu da şekil bozukluğuna yol açar. Bu yüzden hastalar yaşam tarzlarına dikkat etmeli, operasyon sonucunu korumak amacıyla yaşam tarzlarına diyet ve egzersizi eklemelidirler.

Liposuction Çok Tehlikeli Bir Operasyon Mudur, Operasyon Sonrasi Ölüm ve Yağ Embolisi Oranı Sık Mıdır?

Liposuction operasyonu Dünya Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) 2015 istatistiklerine göre dünyada en sık yapılan operasyondur. Ek sistemik hastalığı olmayan, sağlıklı bir hastanın uygun şartlarda, deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılan bir liposuction operasyonundan sonra, komplikasyon gelişme riski, bir vatandaşın Türkiye’de trafik kazası geçirme riskinden çok daha düşüktür.