BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ
BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ (RHİNOPLASTİ)

Yüz hatlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri burnun şeklidir. Yüzün mizacı ve görünümünde burun şekli önemli bir yer tutar.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir? En Erken Kaç Yaşında Olunmalıdır?

Rhinoplasti dünyada en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Burun şeklinden şikayetçi hastalar (burun kemerinde fazlalık, burun ucunda düşüklük, burun ucunda fazlalık, burunda eğrilik gibi) ya da kaza sonrası burun şeklinde bozulma olan hastalar operasyon için başvururlar. Bu operasyon için uygun bir hasta olup olmadığınızı doktorunuzla beraber yapılan fizik muayene ve ölçümler sonrasında beraber karar vermelisiniz. Rhinoplasti yaşı için uygun yaş kemik gelişiminin tamamlandığı yaş olan 18’dir.

Burun Estetiği Sonrası Nefes Alma Problemleri Oluşur mu?

Tam tersi olarak; solunum fonksiyon bozuklukları Rhinoplasti sırasında düzeltilebilir. Septum Deviasyonu (Orta Direk Eğriliği) ve Konka Hipertrofisi (Burun Eti) en sık nefes alma problemleridir. Bu sorunlar operasyon esnasında giderilebilir.

Kaç Tip Burun Estetiği Vardır?

Açık ve Kapalı Rhinoplasti olmak üzere 2 tip Burun Estetiği ameliyatı vardır. Her iki yöntemin kendine göre diğer yöntemden avantajı ve dezavantajı vardır. Hangi tip Burun Estetiği olunacağına doktorunuzun önerisiyle karar vermeniz gerekir.

Burun Şeklinizi Ameliyattan Önce Görebilir misiniz?

Birçok simülasyon programı ile burun şeklinizin ameliyattan sonraki olası şeklini görebilirsiniz. Bu simülasyonlar içinde en gelişmişi; 3 boyutlu 3D Vectra, kliniğimizde mevcuttur.

Burun Estetiği Operasyonunda Neler Değişti?

Son yıllarda burun estetiği operasyonunu burun kemiklerini çekiç ve keskilerle kırmak yerine ultrasonik bıçaklarla yapmaktayız. Böylece hem burun kemikleri çok daha kontrollü ve düzgün kırılarak şekillendirilmekte hem de kanama ve morarma azalmakla birlikte operasyon sonrası toparlanma süreci de hızlanmaktadır.

Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Bir Operasyondur ve Nerede Yapılmalıdır?

Rhinoplasti operasyonu mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Genel anestezi altında operasyon yapılması, hasta konforu ve güvenliği açısından tercih edilmektedir. Operasyon süresi yaklaşık 2 saattir. Burun estetiğinde kemik, kıkırdak ve cilt bütünlüğü korunarak sorunlu alanlara mühale edilmesiyle doğal bir sonuç hedeflenir. Operasyon sonrasında burnunuzun üzerinde atel , burun içinde silikon tamponlar ve burun ucunda (Açık Rhinoplasti operasyonu olmuşsanız) dikişler olur. Ameliyat sonrası ilk gece hastanede kalınmasına doktor ve hasta birlikte karar verir.