POPO ESTETİĞİ

POPO ESTETİĞİ
POPO ESTETİĞİ

POPO ESTETİĞİ

Popo Estetiği Kimlere Uygulanır?

Popo bölgesi özellikle kadınlarda, güzellik ve seks simgelerinden biridir. Kabul edilen görünüm; çok belirgin olmamakla birlikte kavisli ve yuvarlak hatlara sahip olmaktır. Özellikle yaz ayları öncesi popo bölgesine cerrahi operasyonlarda belirgin bir artış olmaktadır. Yaş, aile yapısı, yer çekimi, kilo alıp-verme, çatlaklar gibi birçok faktör poponun şeklinin oluşmasında etkilidir. Çoğu zaman poponun kaldırılması ve nadir de olsa poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi istenilir.

Popo Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Popo operasyonlarında, yaptığımız fizik muayenesi sonucu hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına karar vermekteyiz. Popo şekillendirmede en sık başvurduğumuz cerrahi yöntemler sırasıyla; -Liposuction
-Yağ Enjeksiyonu
-Protez Uygulamaları
- Germe Yöntemleri’dir.

Sanılanın aksine, popo bölgesine liposuction uygulamasını yapmaktan kaçınmak gerekir. Hastalarda popo bölgesine liposuction yapmaktansa, bel, bacak iç ve dış bölgeleri ile popo kıvrımının altındaki bölgelere lazer liposuction yaparak popoyu daha belirgin hale getirmek çok daha sık başvurduğumuz bir yöntemdir. Şayet yapısal olarak hastanın popo bölgesinde aşırı yağ birikimi varsa, popo bölgesine kontrollü bir liposuction uygulanabilir.

Yağ enjeksiyonu, popo dolgunluğu sağlamak amacıyla en sık başvurduğumuz yöntemdir. Zayıf kişilerde ve kilo kaybı olan hastalarda, özellikle popo üst kısmında, hastanın kendi vücudundan aldığımız yağ greftini enjekte ederek istenen dolgunluğu ve kavisi sağlayabilmekteyiz. Yağ greftinin en büyük avantajı, hastanın iyileşme sürecinin çok kısa ve sosyal hayata dönüşünün çok çabuk olmasıdır. Bu işlemin bir diğer avantajı da tekrar uygulanabilmesidir. 

Popo protezi kalçaların arasındaki kıvrımdan kalçaların üst kısmına yerleştirilir. Uygulamanın bu şekilde yapılışında siyatik sinire zarar vermemek amaçlanır. Ameliyat epidural veya genel anestezi altında yapılır, 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalınır. Ameliyattan 7-15 gün sonra işe dönülebilir. Eğer protez yerleştirilirse kalçadan yapılan kas içi enjeksiyonlardan kaçınmak gerekir. 

Aşırı kilo kaybı olan, ileri yaş hastalarda, kombine germe operasyonları ile popo şekillendirme tercih edilmektedir. Bu operasyonların en büyük sıkıntısı oluşan izlerdir. İzleri iç çamaşırı hattına gizleyerek yapmaktayız.

Son yıllarda popo şekillendirme yöntemleri arasında iple askı ve kök hücre uygulamaları da hızla popüler olmaktadır. İple askı yöntemlerinde en büyük dezavantaj, belli bir süre sonra kullanılan ipin direncini kaybederek, popoda tekrar sarkmaya sebep olma olasılığıdır.